Avo-Rein Tereping: Konflikt puhastab õhku

14.mai 2007, 6:10 p.l. | Posted in Konflikt, Suhted, Tsitaat | Lisa kommentaar

Rahu inimeste ja gruppide vahel ei ole muud kui avaliku konflikti mahasurumine või loominguliselt lahendatud konflikti tulemus, mille järel pooled mõistavad teineteist paremini ja näevad oma huvide taga selgemini ühiseid huve. Suhted või organisatsioonid ilma konfliktideta on määratud hääbuma. Edukad ei ole konflikti mahasurujad, vaid need, kes suudavad konflikte lahendada ja neist õppida.

…..

Avalik konflikt on toimunud. Tõepoolest, Eesti ei ole endine, kuid oleks aeg siirduda kahjude arvutamiselt sellele, kas toimunust mingit tulu tõusis.Konfliktide positiivseks pooleks on, et vastuolud saavad nähtavaks. Kuid sellega, mis kõigile nähtav, saab tegelda. Mõttetu on kurtmine, et «poleks vaja olnud lasta džinni pudelist välja». Džinn vabaduses on parem kui džinn pudelis, sest siis ei oska ette näha, millal käib plahvatus.

Allasurutud väljaelamata viha pöördub inimese enese vastu. Tuleb loota, et need paar ööd täis vastastikuseid roppusi, klaasiklirinat ja kakluses saadud muhke tegid kõiki targemaks.

….

Lahendatud konflikt muudab grupi turvalisemaks, osapooled avavad ennast ja saavad teadlikuks teise poole soovidest ja kavatsustest. Iga hinna eest maha surutud konfliktid ja pealesurutud nõue mitte näidata viha põhjustab pinge kogunedes hullemaid plahvatusi. Kirjutatu eesmärgiks ei ole siiski kutsuda üles inimesi konfliktis positiivse leidmiseks algatama järgmisi kismasid. Kuid pärast kaklust morni pilguga vastastikku põrnitsemine ei ole kunagi ühtki vastasseisu leevendanud.

Paratamatult saab igas konfliktis keegi haiget. Pole oluline, kas põhjusega või ilma. Sellepärast on kombeks tõelise rahu taastamiseks vabandada, sageli vastastikku. Peretülide lahendamiseks vähemalt nii tavaliselt tehakse. Parim, kui vabandus tuleb ilma teise poole nõudeta.

Lugu täies pikkuses Postimehes

Lisa kommentaar »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: