Paulo Coelho “Teine surmapatt: ahnus”

14.juuni 2007, 8:49 p.l. | Posted in Surmapatt, Tsitaat | 1 kommentaar

Sõnastiku definitsioon: Naissoost nimisõna (ingl.k). Tuleneb ladinakeelsest sõnast avaritia. Tähendus: liigne rahaarmastus, kitsidus, alatus. 

Katoliku kiriku õpetuse järgi: Tähendab eksimist üheksanda ja kümnenda käsu vastu (Sina ei pea himustama oma ligimese naist. Sina ei pea himustama oma ligimese maja). Ülemäärane kalduvus või soov lõbustuste või valduste järele.

Filosoof Seneca: Vaesed tahavad alati midagi, rikkad tahavad palju ning ihnsad tahavad kõike.

Lugu kõrbepreestritest: “Püha mees,” ütles üks noviitsidest abtile “Mu süda on täis armastust maailma vastu ning mu hing on vaba kuradi kiusatustest. Mis võiks olla minu järgmine samm?”
Abt palus jüngril endale järgneda visiidile haige juurde, kellele oli tarvis teha viimne võidmine. Pärast omaste lohutamist märkas abt, et ühes maja nurgas seisis kirst.
“Mis on selle sees?” küsis ta.
“Riided, mida mu onu mitte kunagi ei kandnud,” ütles haige mehe vennapoeg. “Ta ostis rõivaid alati mõttega, et kunagi saabub õige aeg nende kandmiseks, kuid selle asemel pehkivad nad siin kirstus.”
“Ära unusta seda kirstu,” ütles abt oma jüngrile, kui nad majast lahkusid.  “Kui sul on südames vaimseid aardeid, kasuta neid kohe. Muidu nad pehkivad ära.”

Surm ja Ahnus: Surm ja Ahnus vaatasid pealt, kuidas mehed palavikuliselt vaeva nägid, et jõest teemante leida. “Ma tulin, et mõned hinged ära viia,” ütles Surm. “Tooge mulle kolmandik nendest inimestest ja ma lähen oma teed.”
“Nad kuuluvad mulle, need on minu orjad,” vastas Ahnus. “Mul ei ole Sulle midagi anda.”
Siis puudutas Surm oma võlukepiga vett ning mürgitas selle. Vähehaaval hakkasid kõik, kes vees olid, surema.
“Miks sa varastasid kõik minu orjad?”  hüüdis Ahnus vihaselt.
“Sest sa ei tahtnud mulle neist mitte ühtegi anda,” sai ta vastuseks.

Tsitaat ühest kõnest: “Oma võimetuse tõttu toota on juudi rahvusest inimesed parasiidid ja nende eesmärk on orjastada teisi rahvaid. Nad kasutavad ahnust ära, et keskklassi rumalusega manipuleerida.” (Adolf Hitler, valmistades Saksamaad ette holokaustiks, milles kaotas elu kuus miljonit juuti).

Juba mitmeid sajandeid tagasi ütles Rabi Moše ben Maimon: Jumal saatis inimese juurde oma saadikud, keda ta nimetas haigusteks. Igavene Ettehooldus andis mulle kohustuse inimeste tervise eest hoolt kanda. Soovin, et minu armastus selle tegevuse vastu juhiks mind kõiges. Ma palun, et saamahimu, võimuiha ega soov tunnustuse järele ei pimestaks mind ega paneks mind unustama, et inimese eesmärk on anda teisele inimesele parimat, mida ta anda suudab.

Nõuanne Tao Te Kingilt: Viis värvust pimestavad inimese silmi. Viis heli muudavad tema kõrvad kurdiks. Viis maitset kahjustavad tema suulage. Võiduajamised ja jahid kutsuvad esile pööraseid ja raevukaid kirgi inimeste südametes. Kaubad, mida on raske kätte saada, tekitavad haavu, sest nende kättesaamine kätkeb endas ohtusid. Sel põhjusel lükkab tark inimene tagasi pealiskaudse ning eelistab süüvida sügavatesse küsimustesse.

http://femme.ee/uudishimulik/mitmesugust/3349 

1 kommentaar »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. I must thank you for the efforts you have put in writing this website.
    I’m hoping to see the same high-grade content from you later on as well.
    In fact, your creative writing abilities has inspired me to get
    my very own blog now 😉


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: