Paulo Coelho “Neljas surmapatt: viha”

16.juuni 2007, 9:02 p.l. | Posted in Surmapatt, Tsitaat | Lisa kommentaar

Sõnaraamatu definitsioon: Naissoost nimisõna (ingl.k.), tuleneb ladinakeelsest sõnast ira. Vihatuju, meelepaha, nördimus, raev, kättemaksuiha.

Katoliku kiriku õpetuse järgi: Viha ei ole ainult teiste vastu suunatud, vaid võib tagasi pöörduda inimese juurde, kes laseb oma südamesse istutada vihaseemneid. Tavaliselt viib see inimese enesetapuni. Me peame mõistma, et karistamine ja karistuse mõistmine kuuluvad Jumalale.

“Verba Seniorumi” (Vana õpetamissõna) järgi: Kaks tarka meest, kes elasid Sahara kõrbes ühes ja samas kabelis, vestlesid ükspäev: “Hakkame tülitsema, sest nõnda ei eemaldu me inimlikkusest – muidu võib juhtuda, et me ei mõista enam õieti neid kirgesid, mis inimest piinavad,” ütles üks neist.
“Ma ei tea, kuidas tüli alustada.”
“Talitame nõnda: mina panen siia keskele selle telliskivi ning sina ütled mulle, et see on sinu oma. Mina vastan: ei, see kivi on minu oma. Nii hakkame vaidlema ning lähemegi tülli.”
Mõeldud-tehtud. Üks meestest ütles, et telliskivi on tema oma. Teine vaidles vastu, öeldes, et ei ole. “Ärgem raisakem enam sellega aega, jäta tellis endale,” ütles esimene. “Sinu mõte tüli algatada ei olnud väga hea. Kui tajume, et meil on surematu hing, on võimatu asjade üle tülitseda.”

Laboratooriumis tehtud uuring: Janice Williams uuris kuue aasta jooksul 13 000 meest ja naist vanuses 45 kuni 64 ning avastas nende käitumist jälgides, et tugevasti ärrituvatel inimestel on kolm korda suurem võimalus südamerabandust saada kui neil, kes ebaõnne rahulikumalt taluvad (Williams, 2000).

Nii juhtub sellepärast, et igakordse vihapurske ajal vabastab organism verre ekstra koguse adrenaliini. Kõrge adrenaliinitaseme kontsentratsioon suurendab südamelöökide arvu ning ahendab samal ajal veresooni, mis omakorda kõrgendab vererõhku. Niisuguste vihapursete kordumine võib põhjustada kahte sorti probleeme, mis on tavaliselt südamerabandusega seotud: südamelöökide sageduse muutumist ning arterites leiduvate rasvaladestuste järsku paisumist (allikas: Ballone G.J. “Viha ja vihkamine, negatiivsed emotsioonid” (Anger and Hate, negative emotions).

Tuntud Brasiilia muusik: Seni kui mu süda on tugev, et soovi ma mitte midagi muud/ Lihtsalt kättemaksu. Kättemaksu! Kättemaksu! Hüüda appi kõiki pühakuid! Sa pead veerema nagu kivid, mis veerevad teel/ ilma et neil oleks oma paika, kus peatuda (Lupicínio Rodrigues).

William Blake: Ma olin oma sõbra peale pahane: ma mainisin seda talle ning viha oli kadunud. Ma olin vihane oma vaenlase peale: ma ei öelnud talle seda ning viha kasvas.

Vihast välismaalaste vastu (ksenofoobia): “Kõik lääne riigid on moslemitest läbi imbunud. Mõned neist suudavad isegi sõbralikult vestelda, oodates samal ajal sobivat hetke, et meid ära tappa. Nad ütlevad, et 11. septembri sündmused (2001) toimusid tsivilisatsioonide šoki tõttu. See on vale: tsivilisatsioonide šoki esilekutsumiseks on tarvis kahte selgesti eristatavat tsivilisatsiooni, kuid see ei olnud nõnda. On olemas vaid üks tsivilisatsioon – meie oma.” (Taani Rahvapartei (DPP) juhtide poolt tehtud avaldused, mis külvasid vihaseemneid ja uusfašismi. Seda kõike vaatavad pealt nii Euroopa kui kogu maailm ilma et nad tõsiseid samme astuksid).

Tao Te Kingi kommentaar: Kõik relvad on kurja tööriistad ning ei ole sugugi targa printsi töövahenditeks. Ta kasutab neid ainult siis, kui selleks on äärmuslik vajadus. Ta hindab rahu ja rahulikkust; väevõimuga saavutatud võit ei ole tema jaoks ihaldusväärne.

Nende kasutamine on märk, et inimesele meeldib teisi inimesi tappa ning inimene, kes naudib tapmist ei tohiks impeeriumi valitseda.

Kui me tahame kedagi nõrgestada, peaksime teda enne tugevdama. Kui tahame teda võita, peame ta enne kõrgemale seadma. Kui tahame teda millestki ilma jätta, peame enne talle kingitusi andma. Seda nimetatakse peeneks tajuks.
Nõnda saavutavad järeleandlikud ja nõrgad võidu sitkete ja tugevate üle.

http://www.femme.ee/uudishimulik/mitmesugust/3390 

Lisa kommentaar »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: