Paulo Coelho “Viies surmapatt: liigsöömine”

17.juuni 2007, 9:07 p.l. | Posted in Surmapatt, Tsitaat | Lisa kommentaar

Sõnastiku definitsioon: naissoost nimisõna (ingl.k), ladinakeelsest sõnast gula. Liigne söömine ja joomine, aplus, ahnus.

Katoliku kiriku õpetuse järgi: Ülemäärane soov naudingu järele, mis tuleneb söömisest või joomisest. Inimene ei peaks lugu pidama toidust, mis on tema tervisele halb. Me ei peaks toidule rohkem tähelepanu pöörama kui oma kaaslastele. Õigustamata purjus olek tähistab mõistuse täielikku puudumist ning on surmapatt.

Peter de Vriesi järgi: liigsöömine on haigus; see tähendab, et miski hävitab meid seestpoolt.

“Verba Seniorumi” (Vana õpetamissõna) järgi: Abt oli koos Scetast pärit mungaga jalutuskäigul, kui neid kutsuti sööma. Maja omanik, kellele preestrite kohalolek suurt au tegi, andis käsu neile ette anda vaid parimat. Sellele vaatamata munk paastus. Kui toit ette kanti, õngitses ta välja herne ning mälus seda aeglaselt. Peale selle ta midagi ei söönud.
Lahkumisel ütles abt talle: “Vend, kui sa kedagi külastad, ära tee oma pühadusest teistele solvangut. Järgmine kord, kui paastud, ära võta vastu küllakutseid õhtusöökidele.”

Trühvlitega hanemaksa retsept: Puhasta hanemaks laitmatult, tükelda maks ja trühvlid väikesteks kuubikuteks.
Äärista väike, kõrge piruka vorm väikeste peekoniviiludega (viilud peaksid olema väga peeneks lõigatud). Maitsesta vähese soola ja pipraga ning puista peale mõned väikesed trühvli tükid. Lao ülejäänud maksa ja trühvli tükikesed vaheldumisi kihtideks. Sulge pirukavorm hermeetiliselt, kasutades taignariba, mis on valmistatud jahust ja veest ning küpseta foie gras’d ahjus bain-marie’s 50 kuni 60 minutit. Pärast seda aseta küpsetise peale raskus, et segu kokku suruda.

Nälg maailmas: Nälgivate inimeste arv arengumaades peaks langema aastaks 2030 praeguselt 777 miljonilt ligi 440 miljonile. See tähendab, et 1996. aastal  Maailma Toidu Tippkohtumisel kokku lepitud eesmärki vähendada nälgivate inimeste arvu 1990. ja 1992. aasta näitajatega võrreldes (815 miljonit) poole võrra ei saavutata isegi mitte aastaks 2030. Sub-Sahaara regioon Aafrikas annab põhjust suuremaks muretsemiseks, sest krooniliselt alatoidetud inimeste arv langeb aastaks 2030 ilmselt praeguselt 194 miljonilt 183 miljonile (Allikas: FAO raport – World agriculture: Toward 2015/2030)

Sufi mõistujutt: Kord tahtis pagar kohtuda Uwaysiga. Niisiis läks Uways pagari juurde maskeerituna kerjuse rüüsse. Ta hakkas seal leivapätsi sööma, kuid pagar lõi teda ning viskas ta välja tänavale.
– Hullumeelne! – ütles kohale saabunud jünger – kas sa ei näe, et sa viskasid välja meistri, kellega sa tahtsid tuttavaks saada?
Masendunud pagar küsis, mida ta võiks teha, et meister talle andestaks. Uways palus tal kutsuda ennast koos jüngritega sööma.
Pagar viis nad oivalisse restorani ning tellis neile kõige kallimaid roogasid.
– Nii eristame head inimest halvast inimesest – ütles Uways oma jüngritele keset söömaaega. See mees on võimeline kulutama kümme kuldmünti banketi peale, sest ma olen kuulus, kuid ta ei suuda anda leivapätsi näljasele kerjusele.

Tao Te Kingi kommentaar: Kolmkümmend kodarat sobitatakse kokku, et moodustada ratas. Kuid just tühi ruum annab võimaluse vankrit kasutada. Voolige veidi savi, et valmistada vaas. Lõigake seintesse tühimikud, tegemaks uksi ja aknaid, et tuba saaks kasutada. Sel viisil valmistatakse kasulikke asju, kuid just tühi ruum muudab need tõhusaks.

http://www.femme.ee/uudishimulik/mitmesugust/3408

Lisa kommentaar »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: