Paulo Coelho “Kuues surmapatt: kadedus”

18.juuni 2007, 12:12 p.l. | Posted in Surmapatt, Tsitaat | Lisa kommentaar

Sõnaraamatu definitsioon: Ingliskeelne sõna envy tuleneb ladinakeelsest sõnast invidia. Valu ja viha segu, rahulolematuse tunne, mida põhjustab kellegi teise jõukus ja õnn; soov saada endale seda, mis on teistel.

Katoliku kiriku õpetuse järgi: Vastuolus kümnenda käsuga (Sina ei pea himustama oma ligimese maja). Ilmub esimest korda Moosese I raamatus jutus Kainist ja tema vennast Aabelist.

Juudi mõistujutt: Üks jünger küsib rabide käest I Moosese raamatus oleva järgmise lõigu kohta: “Jumalal oli Aabeli ja tema ohvrianni üle hea meel, kuid talle ei meeldinud Kaini ohver. Kain sai selle peale nii vihaseks, et isegi tema nägu tumenes raevust. Siis ütles Jumal talle: “Miks sa vihastud ja miks sa pilgu maha lööd?”
Rabid vastasid jüngrile: “Jumal oleks pidanud Kaini käest küsima” Miks sa oled vihane? Kas sellepärast, et ma ei võtnud vastu sinu ohvrit või sellepärast, et ma võtsin vastu sinu venna oma?”

Ajakirjanik Zuenir Ventura: Selle sõnaga (kadedus) seotud tegusõnad on roostetamine ja hävitamine. Samal ajal on vajalik vaadelda kadedust kui inimlikku reaktsiooni. Kõik kadeduse kohta käivad teooriad arvestavad sellega, et kõige parem viis selle vastu võitlemiseks on eeldada, et igaüks on suuremal või vähemal määral kadedust tundnud.

Kirjanik Giovanni Papini: Parim kättemaks inimestele, kes tahavad, et ma ennast alandaksin, seisneb selles, et püüan lennata veelgi kõrgemale mäeharjale. On võimalik, et ma ei tahaks liikuda niipalju ülesmäge, kui mu impulsiks ei oleks kellegi soov mind taas maapeale tuua. Tõeliselt tark indiviid läheb edasi: ta kasutab ära enda vastu suunatud laimu, et oma nägu paremini üle töötada ning kõrvaldada varjud, mida valgus temale heidab. Kade inimene saab tahtmatult kaasaaitajaks tema täiuslikkuse saavutamisel.

Kadedus ja eetika: Teadlase ja uurija Dr. William M. Sheltoni jaoks tähendab kadedus reaktsiooni, mis ärgitab üles kaotajad (luuserid), kes püüavad tõelisust vältida, peites end innukalt loosungi taha, et nad võitlevad “moraalsete väärtuste”, “õilsate mõtete” ning “sotsiaalse õigluse” taas ausse tõstmise eest.

Olukord muutub ohtlikuks, kui koolisüsteem hakkab õpilases süvendama arusaama, et vihata tuleb kõiki edukaid, sest mistahes edu hakatakse seostama korruptsiooni, manipuleerimise ja moraalse allakäiguga. Seoses sellega, et edujanu on midagi inimloomusele omast, võib õpilastes tekkida skisofreeniline seisund, mille puhul nad vihkavad just seda, mis võiks aidata neil õnnelikuks saada. See omakorda suurendab ängistusest tulenevaid kriise ning vähendab võimet ühiskonda uuendada ja paremaks muuta.

Saatan ja deemonid: Deemonid tulid Pimeduse Printsi juurde kaebama. Tervelt kaks aastat olid nad püüdnud ühte kõrbes elavat munka kiusata. “Oleme pakkunud talle raha, naisi ja kõike muud, mis meil varuks on, kuid mitte miski ei ole aidanud.”
“Te ei tea, kuidas seda korralikult teha,” vastas Saatan. “Tulge ja vaadake, kuidas niisugusel juhul käituda tuleb.”
Kõik nad lendasid koopa juurde, kus püha munk elas. Seal sosistas saatan mungale kõrva: “Sinu sõber Maccarius sai just Alexandria piiskopiks.” Koheselt lasi munk lendu pühaduseteotuse ning kaotas oma hinge.

Tao Te Kingi kommentaar: Muistsel ajal olid täiuslikult targad mehed müstilised, üleloomulikud, läbitungivad ning liiga sügavad, et tavainimene neid mõista oleks suutnud.
Nad olid tähelepanelikud nagu mees, kes ületab talve lõpul tormist, sulajääga kaetud jõge. Nad olid ettevaatlikud nagu inimene, kes on mõne jäigalt viisaka isiku külaliseks. Nad olid haihtuvad nagu jää, kui see sulab. Nad olid pretensioonitud nagu raiumata puu, kui seda ei ole veel vorminud inimkäed.
Kes võiks meelerahu kaudu puhtaks muuta ebapuhta? Kes võiks muutuda rahulikuks ning jääda nõnda igavesti? Inimene, kes järgib Täiuslikku Rada ei soovi olla millestki küllastunud.

http://www.femme.ee/uudishimulik/mitmesugust/3432

Lisa kommentaar »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: