Paulo Coelho : Neljas voorus: tarkus

24.juuni 2007, 10:51 p.l. | Posted in Jumal, Tarkus, Tsitaat | Lisa kommentaar

Sõnastiku definitsioon: loomulik või omandatud sügav teadmine asjadest; erudeeritus; õiglus, ausus.

Uus Testament: Sest mis jõle on jumala ees, on targem kui inimesed, ja mis nõder on Jumala ees, on vägevam kui inimesed. Vaadake ometi vennad, oma kutsumist, et mitte palju tarku liha poolest, mitte palju vägevaid, mitte palju suursuguseid, vaid mis on jõle maailma ees, selle on Jumal valinud, et tema teeks häbi tarkadele; ja mis on nõder maailma ees, selle on Jumal valinud, et tema teeks häbi sellele, mis on vägev. (Korintlastele 1: 25-27).

Islami õpetus: Üks tark mees saabus Akbari külasse, kuid inimesed ei pööranud talle mingit tähelepanu. Ta ei pakkunud mitte kellelegi mingit huvi, välja arvatud ühele väikesele grupile noortele inimestele. Lausa vastuoksa, temast sai linnaelanike jaoks hoopis pilkealune.
Ühel päeval kui ta koos oma jüngritega mööda peatänavat jalutas, hakkas rühm mehi ja naisi teda solvama. Tark mees läks nende juurde ning õnnistas neid. Kui ta koos oma järgijatega lahkus, märkis üks jüngritest: “Nad ütlevad teile kohutavaid asju, kuid teie vastate neile kaunite sõnadega.”
Ning tark mees vastas: “Igaüks meist saab anda vaid seda, mis tal on.”

Lugu hassidismi traditsioonist (müstiline vool juudi usundis): Kui Mooses tõusis taevasse, et kirjutada teatavat osa piiblist, palus Kõigevägevam tal asetada mõned mündid osadele toora tähtedele. Mooses küsis: “Universumi valitseja, milleks peaksin need mündid sinna panema?” Jumal vastas: “Et saja põlvkonna pärast saaks Akiva nimeline mees neid tõlgendada.”
“Näita mulle selle mehe tõlgendust,” palus Mooses.
Jumal saatis ta tulevikku ning viis ta tundi, mida õpetas rabi Akiva. Üks õpilastest küsis parasjagu: “Rabi, miks on mõnede tähtede peale asetatud mündid?”
“Ma ei tea,” vastas Akiva. “Aga ma olen kindel, et isegi Mooses ei teadnud seda. Ta toimis nõnda vaid selleks, et meile õpetada, et isegi kui me ei mõista kõike, mida Jumal teeb, võime siiski tema tarkusse uskuda.”

Vaatemäng, mille tunnistajaks olin aastal 1997: Lootuses oma meistrile muljet avaldada, luges üks mulle tuttav okultismi õpilane läbi mõned maagia käsiraamatud ning otsustas endale osta nendes tekstides mainitud materjalid. Teatavate raskustega õnnestus tal omandada mingit liiki viirukit, mõned talismanid, üks puust ese, millele olid kindlas järjekorras lõigatud pühad märgid. Kui kord tema meistriga koos hommikust sõime, kommenteeris too seda lugu järgmiselt:
“Kas sa tõesti arvad, et arvuti juhtmeid ümber kaela keerates võid omandada masina efektiivsuse? Kas arvad, et uhkete kübarate ja peente rõivaste ostmise teel omandad sa nende inimeste hea stiilitunnetuse ja peenelt arenenud maitse, kes need valmistasid? Asjad võivad olla sinu liitlased, aga nad ei sisalda endas mingit tarkust. Kõigepealt harjuta pühendumist ja distsipliini ning kõik muu tuleb sinu juurde hiljem.”

Enne Aleksander Suure vallutust: Kreeka filosoof Anaximenes Lampsacusest (u. 400 e.Kr) läks Aleksander Suure jutule, et proovida päästa oma linna.
“Ma võtsin su vastu, sest tean, et oled tark mees. Aga annan kuningana sõna, et ma ei ole iialgi nõus tingimustega, mida sa tulid minult paluma,” ütles suur sõjamees oma kindralite kuuldes.
“Tulin lihtsalt, et paluda Sul hävitada oma linn,” vastas Anaximenes.” Ja nii linn pääseski.

© Tõlge: Pilgrim

www.paulocoelhoblog.com

http://femme.ee/uudishimulik/mitmesugust/3729?P=0

 

 

Lisa kommentaar »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: