KAITSE BALTI MERD, KUNI EI OLE VEEL HILJA!

7.september 2007, 10:08 p.l. | Posted in Hetked | Lisa kommentaar

BALTI MERI on meie ühine varandus! Balti mere ökoloogilisest olukorrast sõltub meie igapäevase elu kvaliteet ja meie riikide majanduslik heaolu.

Üsna hiljaaegu alustati uue hiigelprojektiga, mis algatati sooviga teenida keskkonnakaitse arvel. Nord Stream gaasijuhe, mille Vene ja Saksamaa kontsernid kavatsevad rajada, tahetakse ehitada Balti merre, lõhates ja kaevates selleks merepõhja, ja trass venib 1200 km ulatuses piki kogu Balti merd põhjast lõunasse. Nimetatud projekti tagajärjed keskkonnale teevad väga suurt muret meile, noortele, kes soovivad elada puhta ja turvalise Balti mere ääres.

Balti mere saastatus on erakordselt suur. Tema põhjas on täielikult väljasurnud piirkondi, kus saastatuse tase on nii lämmatav, et ükski elusolend ei suuda seal elada. Seda on tunnistanud eksperdid, kes on juba kaua aastaid Balti mere põhja uurinud ja nad on omistanud merele saastatuse suhtes eriti tundliku mere staatuse. Nad tõendavad, et üle kogu Balti mere on põhjas sadu tuhandeid tonne keemiarelva saasta. Isegi Saksa ja Vene eksperdid on tunnistanud, et keemiarelva ei ole võimalik üles tõsta ilma teda „äratamata“. Vastutustundetute inimeste tõttu on Balti meri muutunud keemiarelva kalmistuks.

Kahtlemata äratab gaasitrassi ehitamine magava draakoni. Keemiarelva – ipriiti, tabuuni, fosgeeni – mis on mõeldud tervise rikkumiseks ja elu hävitamiseks, ja kõiki muid põhja sadestunud aineid – pliid, fosforit, elavhõbedat, kaadmiumi – liigutatakse algava gaasitrassi ehitamisel paigast. Raske on mõõta kahju võimalikku ulatust Balti mere keskkonnale, mere ja ranniku floorale ja faunale ning inimestele, kelleni see mitmekihiline saastatus jõuab takistamatult juba kas või toiduahele kaudu.

Tahame väljendada oma eitavat suhtumist vastutustundetu ja sel korral lausa kuritegeliku energiakompaniide ja poliitikute tegevuse kohta ja nõuame reaalset vastutamist ja vastuseid sellele, missugune saab olema tegelik PROJEKTI MÕJU Balti merele, Balti mere äärsetele riikidele ja kõigile 85 miljonile inimesele, kes elavad Balti mere basseinis. Tahame olla kindlad, et ei pea merekaldal merevaigutükikeste asemel hakkama korjama ipriidi- ja fosforitükikesi, et me ei näe surevat loomastikku ning me võime ennast julgesti kasta Balti mere voogudesse, ilma et peame kartma ohtu iseenda ja oma laste tervisele.

PÖÖRDUME kõikide vastutustundlike inimeste poole mitte jääda ükskõikseteks ja väljendada oma hääle andmisega muret Balti mere ökosüsteemi pärast.

Allkirjad esitatakse Euroopa Liidu institutsioonidele – Europarlamendile, Euroopa Komisjonile ja Euroliidu eesistuja maale ühes valitsusväliste organisatsioonide palvega uurida gaasitrassi ehitamise mõju keskkonnale.

Allkirja andmise koht http://www.balticsea.lt/ee/main/add

http://www.balticsea.lt/ee

Lisa kommentaar »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: