Elutsoonid – Avalik tsoon ( tsitaat )

20.november 2007, 8:50 p.l. | Posted in Elu, elutsoonid, liikumine, Raamat, Tsitaat | 3 kommentaari

Kui te teate, millises tsoonis viibite, siis aitab see teil antud olukorda maksimaalselt ära kasutada ja tulemused saavad olla ainult positiivsed. Mõelge selle üle. Kus te ka ei viibiks , alati te mõjutate üksteist vastastikku ja viibite ühes neist neljast erinevast elutsoonist. Need tsoonid algavad kõigest välisemast ( avalikust) tsoonist, järgmine ja kõige enam kasutatav on sotsiaalne tsoon ning siis järgenvad kaks sisemist ehk kõige varjatumat tsooni – isiklik ja intiimne.

Kõige välimine on avalik tsoon . Juurdepääs avalikult tsoonile on avatud kõigile. Näiteks te viibite avalikus tsoonis , kui te jalutate mööda linna ja silmitsete kaupluste vaateaknaid. Avalikus tsoonis te saate informatsiooni ja egutust.

Järgmine selles ringis on sotsiaalne tsoon. Te viibite alati sotsiaalses tsoonis, kui te arendate mingit tegevust. Sotsiaalne tsoon on tegutsemise tsoon, milles te osalete. Kui te lähete tööle või kooli, viitite te sotisaalses tsoonis, sest teie eesmärk on seal tegutseda.

Kolmas ring on isiliklik tsoon. Te viibite isiklikus tsoonis, kui te saate kasu sellest, mida te enda kohta tunnete. Te tunnete, et olete isiklikus tsoonis kergesti haavatav, sest avaldate seal oma sisemisi mõtteid ja tundeid. Isiklik tsoon toetab teid. Te ei oota sealt lahendusi – see on elamuste tsoon. Näiteks te viibite isiklikus tsoonis siis, kui te istute sõprade ringis, räägite endast ning teis tekib südamlik tunne.

Ja lõpuks – kõige varjatum sisemine tsoon on intiimne tsoon. Te viitite intiimses tsoonis siis, kui te tunnete kas muret või armastust ja püüate teise inimesega kontakteeruda. Intiimses tsoonis te keskendute teise inimese mõjutamisele. Ning te tunnustate teisi ja iseennast sellisena nagu te olete. See on ju intiimne , kui te võite teist inimeste tõeliselt armastada ning ka tema või temake teid armastab. …

Neljast elutsoonist on avalik tsoon kõige rohkem halvasti kasutata ja vääriti mõistetav…Kui te jõuate avalikku tsooni, alles siis te hakkate aru saama ,et teie probleemid või isegi teie edusammud ei olegi nii suured ja nii tähtsad nagu te olete arvanud. Avalikus tsoonis te olete kas osa rahvahulgast, üks paljudest. Kui te suudate õppida kohanema avalikus tsoonis kehtiva “anna ja võta” ning “lükka ja tõmba” reegliga, siis olete teel sinna, kus leiate ,et olete suuteline säilitama oma intiimsuhteid ja saama sellest veelgi rohkem rahuldust…. Neli tsooni on omavahel seotud nagu ketilülid. Kui üks lüli on nõrk, siis on nõrk kogu kett. Iga tsoon on teisest erineva käitumisega, erinevate tunnetega ja suhtumisega, mis on omane vaid sellele tsoonile. Kui teate millises tsoonis te parajasti viibite , siis teate ka, mis on sobiv ja mis mitte.

Te viibite avalikus tsoonis, kui te teete midagi või lähete kuhugi ja olukorda on umbisikuline. Te viibite seal , et luua inimestega põgusaid kontakte. Igaühel on samasugune õigus viibida avalikus tsoonis nagu teielgi. Koostöö, mida te hetkeks , sageli vaid üks kord kogete, tähendab juhuslikku kohtumist mõne võõra inimesega, kelneriga, kontoriametnikuga või juhusliku möödujaga. See võib olla tänaval mööduvale võõrale inimesele noogutamine, rahvast tulvil liftis naeratamine, viiakus inimese vastu, kes tipptunnil kiirteel oma autoga teile järel sõidab , rõõmus meeleolu rahvarohkel pesapallivõistlusel või kaasreisijatega lennujaamas ühiselt lumertomi vaibumist oodates. Pidage meeles, et selline koos tegutsemine jääb nii pealiskaudseks, et te peate sellest mingi mulje saamiseks tähelepanu pingutama.

Te olete avalikus tsoonis, kui te sõidate mööda kiirteed, kõnnite linnatänaval, sõidate bussis, olete kaupluses sisseoste tegemas, viibite koosolekul või kuulate kontserti. Kui keegi kimbutab teid kiirteel sõites ning te reageeritei toimuvale isiklikult, hakkate kiruma ja oma autoga teda taga ajama, siis te olete sattunud segaduste tsooni. Te ei suuda kontrollida sündmusi avalikus tsoonis; kuid sündmuse ajal peab teil olema kontroll enda üle. Enamik inimesi ei tea, kuidas avalikku tsooni maksimaalselt ärakasutada ja selle tõttu kaotavad veerandi oma elu võimalustest… Avalikus tsoonis on sündmus see, mis kerkib tähelepanu keskpunkti. Te viibite avalikus tsoonis õiges kohas siis, kui te keskendute millelegi, mis toimub teist väljaspool. Kohad ja asendid muutuvad avalikus tsooniskiiresti ja teil tuleb pühendada tähelepanu sellele, mida avalik tsoon võib endast pakkuda. Te viibite halvas koha, kui te ainult istute kodus ja mõtlete oma probleemide üle. Kodus üksinda olles võib teile tunduda, et maailmas on kõigi ja igaühe pilgud suunatud teile. Kui te aga sisenete avalikku tsooni, siis te leiate kohe, et olete lihtsalt inimkonna üks liige ja sugugi mitte mingi staar ( või patuoinas)… Kui te kodust välja lähete, siis minge nii, et satute avalikku tsooni, aga mitte kohe sellest läbi eluvõitlusesse. Leide üles avalik tsoon tähendab sinna siseneda.

Avaliku tsooni peamised reeglid on: sõbralikult käituda ja toimunut mitte kunagi isiklikuna võtta. Enamiku inimestega, kellega te kohtute avalikus tsoonis, ei kohtu te hiljem enam kunagi ja on oluline, et need kontaktid kujuneksid meeldivaks. Te võite naeratada, võite tervitada , võite märkusi teha…Peamine juhend on tundma õppida uusi ideid, uusi kohti, uusi inimesi ja uusi sündmusi. Ning teil tuleb olla aktiivne ja sõbralik… Et saada avalikust tsoonist maksimaalset kasu, ärge suhtuge liiklusummikutesse, autosignaali, sudusse ehk rahvamurdu pargis mitte kunagi nagu oma isiklikku vaenlasse. Nad on osa avalikkusest. Võti selle teadasaamiseks peitub selles tsoonis aktiivses osalemises. Avalikus tsoonis on tulipunktis kõik, ükskõik missugusel kujul see esineb , olgu see kontsert, paraad või vaateaken.

Avalikus tsoonis ei pea te mõtlema endale; teil tuleb tegeleda enda ja kõigi nende võõraste inimeste vastastikuse mõjutamisega, kes on teist väljapool.

R. Corriere, P.M Mcgradi “Elutsoonid. Kuidas võita elumängus”.

3 kommentaari »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. […] Eelmine tsitaat oli avalikust tsoonist […]

  2. […] Avalik tsoon […]

  3. […] Avalik tsoon […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: