Jaapani maratonmungad

13.märts 2011, 2:37 e.l. | Posted in Hetked | Lisa kommentaar

Leidsin sellise video Jaapani yhest vaimsest praktikast

Äratus keskööl, kerge eine, palved, 40 kilomeetrit jooksu, palved, vann, toit, palved, töö, toit, nelöi tundi und, äratus keskööl, kerge eine… ja nii sada päeva järjest. See on Jaapani maratonmunkade argipäev.

Ülim saavutus on tuhandepäevase maratoni läbimine, mis on tõenäoliselt maailma raskeim füüsiline ja vaimne väljakutse. Kuid võimete proovilepanek algab “lihtsama” katsega – sajapäevase maratoniga, mille käigus jookseb munk sada päeva järjest iga päev ühe tiiru (40 km) ümber Hiei mäe. Maratonmunk ehk gyôja ärkab keskööl, osaleb tunniajasel teenistusel, võtab kerge eine (miso supp ja paar riisipalli) ning läheb kella 1.30 paiku oma 40-kilomeetrisele ringile. Gyôjal on seljas valge rüü, valged püksid, paljaste jalgade otsas käsitsi valmistatud roost sandaalid ja peas valge müts. Sandaale antakse sada päeva kestva jooksu jaoks 80 paari, sest need kuluvad kiiresti ja lagunevad vihma käes eriti ruttu ära. Sama õrnast materjalist on ka valge peakate. Keha ümber seotakse köis, selle vahele pannakse nuga. Need meenutavad gyôjale, et retke mitteläbimise või muude retkega kaasnevate kohustuste täitmata jätmise korral tuleb tal oma kõht lahti lõigata või end üles puua. Tal on kaasas ka väike kott ja püha raamat, kus sees teekonna kaart ja kirjas 250 palvepeatust. Mõned neist peatustest on mõeldud retke katkestanud ja ja seetõttu enesetapu sooritanud munkade austamiseks. Samuti on tal kaasas mõned küünlad ja tikud, veidi jumalustele annetamiseks mõeldud toitu ning palvehelmed. Istuda tohib kogu retke jooksul vaid korra ja sedagi keiserliku perekonna hea käekäigu eest palvetamiseks. Kaihôgyô põhireeglid on olulised ja neid tuleb täita:
teekonna jooksul ei tohi mütsi ega rüüd ära võtta;
etteantud kursilt ei tohi kõrvale kalduda;
peatumine puhkamiseks või värskendamiseks on keelatud;
kõik nõutavad kohustused (palvete ja mantrate lugemine) tuleb täita korrektselt;
joomine ja suitsetamine on keelatud.

Oma igapäevase teekonna lõpetab maratonmunk kella 7 ja 9 vahel hommikul. Seejärel osaleb taas teenistusel, käib vannis, sööb lõunat, puhkab tunnikese, osaleb veel ühel teenistusel ning teeb igapäevaseid töid templi juures. Õhtusöök on kell 18. Maratonmunga päev lõpeb 20-21 ajal ning algab taas keskööl. Ja nii kokku sada päeva. Ühel päeval sajast tuleb tal joosta 54 kilomeetrit. Sellel teekonnal saadab gyôjat vanem maratonmunk. Pikema distantsi tõttu ei saa gyôja sel ööl magada, kuid peab oma sajapäevase retkega sama vapralt jätkama.

….

Munga vaimne eesmärk on täielikult ümbritseva maastikuga kokku sulada, nii et ta ei paneks füüsilist valu ja ebamugavust tähele või suudaks seda ignoreerida. Lõppsiht on valgustatus – puhas vaime rõõm, mis tuleneb ühtsustundest universumiga. Kuid sajapäevane maraton on alles nn soojendus, edasi läheb asi palju karmimaks.

Kui gyôja sajapäevase maratoniga hakkama saab, on tal õigus avaldada soovi tuhandepäevase maratoni sooritamiseks. See kestab kokku seitse aastat, sest gyôjal on samal ajal ka muid kohustusi. Näiteks peab ta tegema igapäevaseid töid templi juures ning käima meditatsiooni- ja kalligraafiakursustel. Selleks seitsmeaastaseks perioodiks peab munk end vabastama igasugustest perekondlikest sidemetest ning veetma kogu aja Hiei mäel.

….

Neljandal aastal võib gyôja sandaalide all sokke kanda.

ui joostud on 700 maratoni, ootab maratonmunka suurim katsumus, doiri – seitse ja pool päeva ilma toidu, vee, une ja puhkuseta. Gyôja veedab kogu selle aja sirgelt istudes ja ööd-päevad mantraid lausudes. See katsumus on mõeldud selleks, et gyôja kohtuks silmast silma surmaga ning hakkaks seetõttu elu eriti kõrgelt hindama. Maratonmungad mitte ei kontrolli oma maiseid vajadusi, vaid eitavad neid.

….

Füsioloogid, kes on maratonmunkasid uurinud, on neil pärast doiri sooritamist avastanud mitmeid surnud inimese tunnuseid.

Seitsmendal ja viimasel aastal teeb gyôja läbi kaks sajapäevast maratoni, millest esimest peetakse ülimaks sportlikuks väljakutseks – sada päeva järjest läbib munk joostes ja kõndides 84,5 kilomeetrit. See tähendab kaht maratonidistantsi päevas iga päev enam kui kuue kuu vältel! Viimaseda sada päeva on juba käkitegu, sest siis jookseb gyôja “kõigest” 40 kilomeetrit iga päev tuhat päeva järjest – täpselt nii nagu alguses.

….

Maratonmungad õpivad ajapikku puhkama ka joostes, puhates ühte kindlat kehaosa, näiteks õlgu ja käsi. Nad tarbivad vaid 1450 kalorit päevas. Füsioloogid väidavad, et maratonmunk peaks kaotama iga kuu oma kehakaalust 6-9 kilo, kuid gyôja säilitab kaalu ja vastupidavuse. Tänapäeval läbib maratonmunk oma teekonnal ka Kyôto kaubandustänavaid. Inimesed usuvad, et maratonmunkade õnnistused annavad edasi mõningaid häid omadusi, ja seetõttu kogunevad tänavatele sajad inimesed, keda gyôja nende päid palvehelmestega puudutades õnnistab. Kui gyôja tuhandepäevase retke lõpus üles Hiei mäe templi poole astub, on ta oma kahel jalal läbinud ligi 40 000 kilomeetrit, mis on samaväärne reisiga mööda ekvaatorit ümber maailma.

Kuid tuhandepäevane maraton pole vee lõppenud! Kahe või kolme aasta pärast läbib gyôja palve, paastu ja tule tseremoonia. Ta toitub juurviljadest, keedetud männiokastest, pähklitest ja veest. See paast kuivatab (peaaegu et mumifitseerib) tema keha täielikult, et ta tuletseremoonia ajal liigselt ei higistaks. Tuletseremoonia ajal istub gyôja lõõmava tuleleegi ees, loobib tulle palvepulki ning lausub 100 000 mantrat Fudô-ô-le. See tseremoonia on päeva võrra lühem kui doiri ning võimaldab maratonmungal veidi istudes magada, kuid paljud peavad just seda kõige rängemaks katsumuseks.

Pikemalt saab lugeda siit

Lisa kommentaar »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: