Paulo Coelho “Esimene voorus: usk “

13.juuni 2007, 9:26 p.l. | Posted in Tsitaat, Usk, Voorused | Lisa kommentaar

Patud käivad voorustest ees. Üks tark mees ütles kord, et inimesel, kes ei ole pattu teinud, ei ole midagi kasu voorustest – sest ta ei ole pidanud iialgi ühestki kiusatusest jagu saama. Enamus pühakuid mistahes usundites on enne vaimsetele otsingutele pühendumist elanud kombelõtva või osavõtmatut elu.

Need voorused on tuletatud kolme teoloogilise vooruse alusel, millele on lisatud veel neli, mis põhinevad Platonil ning mille võtsid omaks Püha Augustinus ja Püha Acquino Thomas. Seoses sellega, et nimetatud nelja vooruse osas on mitmeid lahknevusi, otsustasin valida enimkasutatava nimekirja.

Sõnastiku definitsioon:
ladinakeelsest sõnast “fide”: usaldus; religioosne usk, veendumus kellegi või millegi suhtes; püsivus mingi ülesande täitmisel; uskumine; teoloogiline voorus.

Jeesus Kristuse õpetuse järgi:
Apostlid ütlesid Issandale: “Kasvata meie usku.” Aga Issand ütles: “Kui teil usku oleks sinepiivakese võrra ja te ütleksite sellele metsviigipuule: “Juuri end välja ja istuta end merre!”, siis see kuuleks teie sõna.” (Luuka evangeelium 17: 5-6).

Budismi õpetuse järgi:
“Me oleme see, mis me mõtleme. Mõttega me ehitame ja hävitame maailma. “Me oleme see, mis me mõtleme”. Sinu kujutlusvõime võib teha rohkem kahju kui kõige suurem vaenlane. “Kuid siis, kui hakkad oma mõtete üle valitsema, ei suuda enam keegi sind sinust endast paremini aidata, isegi mitte sinu isa või ema.” (lõik “Dhammapadast”, mis on Budha põhiliste õpetuste kogu).

Islami õpetuse järgi:
“Kuidas võiksime maailma puhtaks muuta?” küsis üks jüngritest.
Ibn al-Husain vastas talle: “Damaskuses elas šeik nimega Abu Musa al-Qumasi. Kõik inimesed austasid tema tarkust, kuid mitte keegi ei teadnud, kas ta on ka hea inimene. Ühel pealelõunal kukkus tema maja ehitusvea tõttu kokku. Meeleheitel naabrid hakkasid varemetes kaevama. Mõne aja pärast leidsid nad tema naise.
Naine sõnas: “Jätke mind. Päästke kõigepealt minu abikaasa, kes istus sealpool.” Naabrid kaevasid rusudes selle koha peal, kuhu ta oli osutanud ning leidsid šeigi, kes ütles: “Jätke mind. Päästke kõigepealt minu abikaasa, kes lebab kusagil sealpool.”
“Kui keegi käitub nii, nagu see paar, puhastab ta oma ellu ja armasusse uskumise kaudu kogu maailma.”

Usk reaalsuse eitamisse:
“Aasta tagasi pidasin kõne lennukikandjal, öeldes, et oleme saavutanud olulise eesmärgi, täites ülesande kõrvaldada võimult Saddam Hussein. Selle tulemusel ei ole enam olemas piinakambreid ega massihaudu.” (George W. Bush, 30 aprill 2004. Samal kuul jõudsid maailma avalikkuse ette fotod piinamistest Abu Graib vanglas. Šiiitide ja sunniitide vahelise tsiviilsõja kollektiivsed hukkamised kestavad veel praegugi, mil kirjutan seda veergu.)

Rabi Nachman Bratislavast:
Üks jünger otsis üles rabi ning lausus: “Mul ei õnnestu Jumalaga rääkida.” “Seda juhtub tihti,” vastas Nachman. “Me tunneme, et meie suud on lukus või et sõnad lihtsalt ei tule välja. Kuid juba pelgalt püüe seda olukorda muuta kujutab endast väärtuslikku suhtumist”.
“Aga sellest ei piisa.”
“Sul on õigus. Sellistel hetkedel peaksid vaatama üles taevasse ning ütlema: “Kõigeväeline Jumal, olen Sinust nii kaugel, et ma ei usu isegi iseenda häält.”
Sest tõde seisneb selles, et Jumal kuuleb ja vastab alati. Need, kes rääkida ei suuda, oleme meie ise, sest kardame, et ta ei pane meid tähele.”

http://femme.ee/uudishimulik/mitmesugust/3658?P=0 

Lisa kommentaar »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
Entries ja kommentaarid feeds.

%d bloggers like this: